Informace o Černé Hoře

Informace z médií
 
Černohorskou přírodu a pláže považujeme stále za výjimečně krásné. Je už dnes jen otázkou času, kdy příliv zahraničích investic pozvedne stávající úroveň ubytovacích služeb Černé Hory na evropský standard. Do té doby, budou ceny většiny služeb odpovídat reálnému stavu, ve kterém se cestovní ruch v Černé Hoře nachází. Výhodou cestování po Černé Hoře pro rok 2003 tedy stále zůstává, cenová výhodnost a fakt, že s ohledem na jižní polohu trvá zdejší turistická sezóna od května do října.
 
Všeobecné informace
Černá Hora leží na jihu balkánského poloostrova a je součástí nového volného svazku Srbska a Černé Hory. Je to země plná slunce, moře, písčitých pláží, mnoha jezer, vysokých hor, prudkých řek a hustých lesů.
Rozloha: 13 812 km2 , počet obyvatel: 648 000, délka hranic: 614 km. Hlavní město: Podgorica, cesty: 5174 km, jazyk: srbština, hraniční přechody: Chorvatsko (HR) – Debeli Brjeg, Bosna a Hercegovina (BiH) – Ilijino Brdo (Vilusi), Vracenovice, Scepan Polje a Mataljka, mezinárodní letiště: Tivat a Podgorica. Přístavy: Bar, Boka, Budva, Zelenika, délka pláží: 73 km.
 
Praktické informace
Platební prostředky – Pro sezonu 2003 je to už standardní EUR. Českou měnu Kč nelze měnit – doporučujeme vzít sebou kapesné v EUR nebo USD. Při vjezdu do Černé Hory se platí poplatek za využívání cest ve výši 25 EUR/auto.
Telefonování
– možno z pošty, většina telefonních automatů ukazovala provolanou hodnotu v DEM, nebo z automatů na karty zakoupené na poště. Pro mobilní telefony je možno použití sítě PRO MONTE GSM, MONET GSM – doporučujeme konzultaci s Vaším poskytovatelem služeb v ČR.
Důležitá čísla – směrové číslo z ČR do ČH – 00 381, směrové číslo do ČR – 99 420, policie – 92, hasiči –93, první pomoc – 94.
 
Orientační ceny v EUR pro sezonu 2003 - budeme ještě aktualizovat
POTRAVINY:       jogurt ovocný       čepované pivo  
chléb       banány       zmrzlina  
pečivo       čaj porcovaný       BENZIN:  
máslo 1/4 kg       polévka v sáčku       98 OKT  
sýr tvrdý 1 kg       minerálka 1,5 l       bezolovnatý  
mléko       lahvové pivo       nafta  
 
Zajímavosti v Černé Hoře
Moře – maximální teplota 27° C, průhlednost 35-50 m, slanost 28 %, velikost přílivu 31 cm, výška mořských vln – 0,5-2 m, fauna – 116 druhů. Přírodní krásy – Národní rezervace Durmitor – 40 tis. Ha a 17 horských jezer; nejvyšší hora Bobotuv vrch – 2532 m; nejdelší řeka – Tara – 82 km s nejhlubším evropským kaňonem s hloubkou 1300 m; Skadarské jezero – 570 km2, hloubka max. 60 m – poslední hnízdiště pelikánů v Evropě; město Žabljak ve výšce 1456 m je nejvýše položené město v Evropě obklopené horskými velikány o výšce 2300 m.