Hlad je převlečená žízeň aneb, co pijeme v Chorvatsku.

1) Nealkoholické nápoje - Coca Cola, Tonic, Džus i minerální vody jsou v každé samoobsluze, skoro tak jako u nás, ale cena bývá o 30 - 50% vyšší.

2) Gambrinus, Pilsner Urquell, Budvar a ... jsou piva svou kvalitou nedostižná a proto si vždy nějaký ten karton bereme sebou pro sváteční příležitosti a můžou nám také posloužit i jako dárek.

3) Chorvatské pobřeží je zásobováno několika druhy místních piv. Nejznámnější piva jsou Karlovačko, Ožujsko a licenční piva Kaltenberg nebo Zlatorog (Laško pivo). Na některých místech pobřeží např. Viniště u Trogiru se pak v sezóně pravidelně točí speciál StaroČeško pivo, vyráběné ještě dnes tam žijící českou menšinou v Daruvaru. V lepších restauracích si pak můžete ochutnat dovážená zahraniční piva jako je Tuborg, Haineken, Lövenbräu nebo náš Budvar, Pilsner a pod... Bývají však cca. o 30% dražší.

4) Při pobřeží Jadranu se však pije hlavně víno nebo také vinný střik. Je tam pěstováno víno na každém vhodném kousku vápencové skály a koncem září je pak zpracováváno domácími k stolnímu použití. Ve vinařských oblastech se pak vyrábějí a lahvují značková vína pro export. Vyzkoušejte Pelješac nebo specialitu oblasti Primoštěn odrůdu Babič. Také je pravda a již mnohokrát odzkoušeno, že k čerstvě připravené rybí specialitě nebo večernímu posezení je vhodný druh vína asi to nejlepší.

5) Doporučujeme pak každému ochutnat Dalmatinsky připravovanou Tureckou kávu připravovanou v džezvě, jen málo za varu přislazenou. Host si ji pak podle chuti doslazuje u stolu. Snad jsem nepil lepší kávu a musím uznat, že ta naše oblitá na ni nemá - ale je rychlejší.

6) Mezi ostřejší nápoje v Dalmácii patří pálenka Travarica, která už patří mezi místní klasiku. Vyrábí se podle starých rodinných mnoha lety odzkoušených receptů, které se chrání před vyzrazením. Surovinou je pálenka z vína ( Lóza ) ve které se vyluhují cca 3 - 4 týdny léčivé bylinné směsi. Ty nám pak pomáhají společně s mořskou vodou a sluníčkem léčit naše drobné lidské neduhy.

Jak je to s cenami a co si můžeme u Jadranu dovolit !?

Uváděné ceny jsou z Trogirské oblasti, sezóna 2002, při kurzu 4,20 Kč / Kn ( Kuna ).

V samoobsluze si můžeme nealko i pivo koupit buď chlazené v lednici nebo jako u nás z basy. Jsou za stejnou cenu. Obal bývá většinou skleněná lahev ( na zálohu ), kde nám obsah vyjde levněji, nebo nevratné obaly - plastové lahve, plechovky a pod..

Při delším pobytu nakupujeme a následně si vyměňujeme tzv. lahváče z ledničky v samoobsluze. Koncem pobytu se záloha na lahve vymění ( pozor musíte mít doklad o nákupu ) za nápoje na cestu domů.

Pivo tak vychází v obchodě pro našince od 15 - 25 Kč a v restauraci pak 40 - 90 Kč

Víno nebo Travaricu je lepší kupovat u domácího tam kde jste ubytováni nebo u doporučeného soukromníka. Na tržišti nebývá dobrá kvalita. Vždy si ale ochutnejte co kupujete ! Ceny domácího vína se pohybují mezi 40 - 60 Kč / litr. Lahvové značkové v obchodě pak 80 - 250 Kč / litr.

Pálenka z vína ( např. Lóza 50%) se kupuje u soukromníka ( Orlič BABIN - Viniště ) cca. za 100 - 120 Kč / litr a Travarica za cca. 150 Kč / litr.

Přehled o cenách potravin 2002 byl uveřejněn v MF DNES, viz. odkaz

Máte chuť na nějakou balkánskou specialitu ? - doporučujeme Bosna Grill, Praha